Достапни линкови

logo-print

Министерски состанок на НАТО


Јенс Столтенберг

Јенс Столтенберг

На денешниот состанок на министрите за надворешни работи во Брисел ќе доминираат кризата во Украина и заладените односи меѓу Москва и Западот. Пред состанокот, генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг изјави дека 2104 беше година агресии, кризи и конфликти и оти со нејзините акции Русија ја поткопа евроатлантската безбедност. На состанокот ќе се разговара и за повлекување на борбените сили на НАТО до крајот на оваа година, по што во Авганистан би останала помала мисија за поддршка на безбедносните сили на таа земја.

XS
SM
MD
LG