Достапни линкови

logo-print

Романскиот премиер Понта го призна изборниот пораз


Романскиот премиер Виктор Понта го призна поразот во вториот круг од претседателските избори. Тој изјави дека му честитал на неговиот ривал Клаус Јоханис. Понта во првиот круг го победи Јоханис и водеше на анкетите за вториот круг. Јоханис кој е етнички германец е професор по физика и градоначалник на градот Сибиу. Тој вети незвисност на судството, кое во моментов е под супревизија на Европската унија. Тој на функцијата претседател ќе го замени сегашниот Трајан Басеску.

XS
SM
MD
LG