Достапни линкови

logo-print

Воздушни напади врз екстремистите од Хорасан во Сирија


Американската војска соопшти дека спроведува воздушни напади врз пет цели на екстремистичката група Хорасан во Сирија. Во соопштението се наведува дека се уште се оценува исходот од нападите, но дека првичните индикации укажуваат оти нападите резултирале со уништување или сериозно оштетување на неколку возила и објекти на групата.
Пентагон ја опиша групата како партнер на Ал Каеда, која планира напади во Европа и САД.

XS
SM
MD
LG