Достапни линкови

logo-print

Пронајдени исчезнатите авганистански војници во САД


Тројцата војници на авганистанската армија војници кои беа исчезнати во Соединетите Држави за време на вежба биле пронајдени во обид да ја преминат границата со Канада. Полицијата во државата Масачусетс, соопшти дека Авганистанците се најдени на граничниот премин во близина на Нијагарините водопади. Тројцата учествувале во вежбата во воената база во Кејп Код, во североисточниот дел на САД. Тие биле пријавени за исчезнати на 20 септември, откако за последен пат биле забележани во еден трговски центар во близина на воената база Кејп Код. Војниците биле дел од 15-члената авганистанска делегација што учествува во обуката за регионална соработка што се одржува секоја година од 2004 и која меѓу другите работи, го промовира унапредувањето на соработката.

XS
SM
MD
LG