Достапни линкови

logo-print

Камерон ќе предложи построги мерки за британските џихадисти


Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон се очекува денеска да ги претстави построгите мерки против државјаните на земјата кои им се приклучуваат на џихадистите во Сирија и Ирак. Мерките доаѓаат откако британските власти соопштија дека е зголемена веројатноста за терористички напади во земјата од страна на џихадистите од Сирија и Ирак.

Камерон ќе предложи нови мерки според кои, доколку има доволно докази осомничените ќе бидат кривично гонети. Британските медиуми јавија дека мерките можеби ќе вклучуваат привремена забрана за враќање на Британците кои се осомничени дека се борат во странски земји и се членки на исламските милитантни групи.

XS
SM
MD
LG