Достапни линкови

logo-print

Давутоглу го именуваше новиот владин кабинет


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу го именуваше неговиот нов кабинет со неколку измени во владата, која беше предводена од Реџеп Таип Ердоган. Министерот за европски работи во заминување Мевљут Чавушоглу е назначен за министер за надворешни работи. Функција која претходно ја извршуваше Давутоглу. Ердоган откако беше избран за нов претседател на Турција го назначи Давутоглу за негов наследник на премиерската функција.

XS
SM
MD
LG