Достапни линкови

logo-print

Украина ја обвини Русија за инвазија на земјата


Украинските власти ја обвинија Русија за инвазија откако хуманитарниот конвој влегол во земјата без придружба на Црвениот крст. Портпаролот на украинската војска, Андриј Лисенко изјави дека 90 камиони влегле во земјата без договор или учество на Црвениот крс со што е прекршен договорот меѓу Украина и Русија.

Шефот за безбедност на Украина, Валентин Наливајченко изјави дека и покрај тоа што движењето на камионите претставува директна инвазија, Киев нема да употреби сила во обид да избегне провокација.

XS
SM
MD
LG