Достапни линкови

logo-print

Двајцата Американци кои беа заразени со ебола се излечени


Двајцата Американци кои беа заразени со вирусот ебола ја напуштиле болницата во Атланта, Џорџија по речиси три недели од медицинскиот третман со експериментален лек. Од болницата потенцираа дека двајцата пациенти не претставуваат закана за јавното здравје.

Еден од пациентите докторот Кент Брентли по неговото пуштање од болницата изјави дека денот е чудесен. Другиот пациент Ненси Вритбол ја напуштила болницата на 19 август. Тие се заразиле со болеста во Либерија.

XS
SM
MD
LG