Достапни линкови

logo-print

Се очекува Ердоган да победи на изборите во Турција


Се очекува турскиот премиер Реџап Таип Ердоган да победи на првите директни претседателски избори кои се одржуваат денеска во Турција. Извештаите од Анкара велат дека Ердоган ќе освои повеќе од 50 проценти од гласовите уште на денешното гласање, без потреба да се одржува втор круг.
Ердоган, од исламистичката Партија на правдата и развојот, е премиер на Турција од 2003.

Ердоган изјави дека ако победи на изборите, сака да го смени уставот на Турција и да ја промени улогата на претседателот кој досега имаше церемонијална улога.

XS
SM
MD
LG