Достапни линкови

logo-print

Расмусен во Украина


генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен

генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен

Украинското министерство за надворешни работи соопшти дека генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска ќе ја посети Украина по покана од претседателот Петро Порошенко. Посетата била во рамките на подготовките на претстојниот партнерски состанок меѓу НАТО и Украина. Вчера Алијансата соопшти дека Русија имала распоредено над 20 илјади војници во близина на границата со Украина. Според оценките на НАТО, Москва би можело да ги испрати во Украина како хуманитарна или мировна мисија во источна Украина. Полскиот премиер Доналд Туск изјави дека добил информација дека се зголемува заканата од директна руска воена интервенција во Украина.

XS
SM
MD
LG