Достапни линкови

logo-print

Спејс Икс ќе гради приватен косомодром


Приватната компанија за вселенски истражувања Спејс Икс ќе гради лансирна рампа во јужен Тексас, во близина на границата со Мексико. Тоа ќе биде прв приватен космодром на светот и ќе се користи за комерцијални летови. Основачот на компанијата Илон Маск изјави дека лансираната рампа ќе донесе голем број вработувања во регионот, ќе претставува инспирација за студентите и ќе привлекува туристи. Државата Тексас ќе обезбеди над 2 милиона долари за изградба на лансирната рампа, како и 13 милиони за подобрување на инфраструктурата.

XS
SM
MD
LG