Достапни линкови

logo-print

Русија треба да исплати отштета од 50 милијарди долари за случајот Јукос


Михаил Ходорковски

Михаил Ходорковски

Постојаниот суд за арбитража во Хаг и наложи на Русија да им исплати околу 50 милијарди долари на групата поранешни акционери во нафтената компанија Јукос. Судот денеска оцени дека претставници на државната компанија Роснефт, која ги превзеде поголемиот дел од акциите на Јукос, работеле за рускиот претседател Владимир Путин во уништувањето на Јукос. Јукос беше во сопственост на Михаил Ходорковски, кој беше осуден на 8 години затвор за даночно затајување, а тој во 2005-та и ги продаде акциите на компанијата Џи Ем Ел. Русија има рок од 10 дена за жалба на судската пресуда.

XS
SM
MD
LG