Достапни линкови

logo-print

Анастасијадис против неповратна поделба на Кипар


Кипарскиот претседател Никос Анастасијадис

Кипарскиот претседател Никос Анастасијадис

Кипарскиот претседател Никос Анастасијадис изјави денеска дека не треба да се дозволи поделбата на островот да остане постојана. Тој по повод 40-годишнината од турската инвазија на Кипар, порача дека вооружениот упад е трагичен настан, што ја сменил историјата на земјата.

Според него, прогонувањето на грчкото население од окупираните територии, претворањето на северниот дел од островот во исклучиво кипарско турски, создало во земјата нова реалност. Тој истакна оти постои ризик создадената ситуација да се претвори од времена во постојана и да доведе до „неповратна поделба на Кипар“.

XS
SM
MD
LG