Достапни линкови

Иванов побрал од Меркел паралелно решавање на спорот


Македонскиот претседател Ѓорге Иванов

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов побарал од германската канцеларка Ангела Меркел паралелно решавање на спорот со името и почеток на преговори со Европската унија. Според него, веќе има такви позитивни примери кои може да се применат и за Македонија. Иванов по завршувањето на состанокот на лидерите од „Брдо-Бриони процесот“ денеска во Дубровник и укажал на Меркел дека статус кво ситуацијата не одговара никому и оти мора да се вклучат сите за да се дојде до некое решение.

XS
SM
MD
LG