Достапни линкови

logo-print

Уапсен еден од лидерите на талибанците во Пакистан


Аднан Рашид

Аднан Рашид

Пакистанските безбедносни сили соопштија дека уапсиле еден од клучните лидери на талибанците во земјата. Според нив, Аднан Рашид бил уапсен по престрелката во покраината Северен Вазиристан. Рашид беше обвинет и осуден на смрт за неговата наводна улога во нападот на поранешниот пакистански претседател Первез Мушараф во 2003 година. Но, во 2012 година беше ослободен од милитантите кои го нападнаа затворот каде Рашид ја отслужуваше казната.

XS
SM
MD
LG