Достапни линкови

logo-print

Комеморативна седница за четворицата пилоти на МВР


Комеморативна седница по повод трагичната несреќа на четворицата пилоти на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија денеска беше одржана во Домот на АРМ во Скопје.

- Имињата на Драги, Иљо, Маријан и Тоде ќе бидат дел од колективното паметење на сите што живеат на овие простори и ќе останат светол пример за сите идни генерации. Република Македонија и МВР загубија извонредни професионалци и големи патриоти, а нивните семејства изгубија чуствителни сопружници, грижливи татковци и горди синови и браќа, рече во своето обраќање помошникот - началник на Централните полициски сили Сашо Митевски.

Тројца од пилотите ќе биде погребани утре во Скопје, а погребот на Марјан Трајковиќ ќе се одржи денеска во Куманово.Утре во Македонија ќе биде ден на жалост. Владата на вчерашната седница одлучи понеделник, 14 јули да биде прогласен за ден на жалост. Несреќата во која загинаа припадниците на хелихоптерската единица на МВР се случи во четвртокот околу 22 часот во близина на Струмица, за време на ноќен тренажен лет, кога леталото удрило во антенски столб на Македонската радиодифузија висок 120 метри.

XS
SM
MD
LG