Достапни линкови

logo-print

Огранок на Газпром ќе го гради Јужен тек во Србија


Руската енергетска компанија Газпром соопшти дека нејзиниот огранок Центргаз победил на тендерот за изградба на српскиот дел од гасоводот Јужен тек. Веста доаѓа откако српскиот премиер Александар Вучиќ се сретна со рускиот претседател Владимир Путин во Москва со кој разговараше за соработката во енергетскиот сектор. Вучиќ изјави дека договорт за учеството на Србија во проектот Јужен тек ќе биде потпишан во наредните денови.

XS
SM
MD
LG