Достапни линкови

logo-print

Ердоган ја почна претседателската кампања


Турскиот премиер Реџеп Таип Еродган ја почна својата претседателска кампања со ветување дека функцијата претседател ќе ја трансформира во уште посилна, ако победи на изборите во август.

„Преземаме прв чекор од новиот почеток“, изјави 60-годишниот Ердоган пред илјадниците приврзаници на вчерашниот митинг во градот Самсун, неколку дена по објавувањето на својата кандидатура.

Ердоган јасно стави до знаење дека ќе ја промени церемонијалната улога на актуелниот претседател Абдула Ѓул во посилна функција. Ердоган е на власт во Турција од 2003 година, но интерните партиски прописи не дозволуваат тој повторно да се кандидира за премиер. Доколку победи на претседателските избори на 10 август, тој би можел да остане на чело на Турција уште најмалку пет години.

XS
SM
MD
LG