Достапни линкови

logo-print

Шпанскиот крал Хуан Карлос абдицира


Шпанскиот крал Хуан Карлос

Шпанскиот крал Хуан Карлос

Шпанскиот крал Хуан Карлос абдицира по скоро 40 години на тронот што сега ќе го преземе неговиот син принцот Фелипе. Шпанскиот премиер Мариано Рахој денеска соопшти дека кралот се повлекува поради лични причини. 76 годишниот Хуан Карлос помогна во тивката демократска транзиција на земјата по неколкудеценското владеење на диктаторот Франциско Франко. Во изминативе неколку години тој ја загуби поддршката од јавноста поради корупциски скандали во кои била вовлечена неговата ќерка принцезата Кристина.
XS
SM
MD
LG