Достапни линкови

logo-print

Германија стравува од судири при посетата на Ердоган


Германски официјални лица се подготвуваат за потенцијални судири кои би можеле да се случат при денешната посета на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган на Келн. Унијата на европската турска партија рече дека очекува илјадници поддржувачи на Ердоган на митингот што тие го организираат во келнската арена, каде што Ердоган треба да зборува. Низ градот, повеќе од 10.000 главно турски противници планираат да протестираат против Ердоган. Германската полиција се распоредени така да може да спречи судир на различните фракции. Но, градоначалникот на Келн, Јирген Ротерс рече дека"тоа нема да биде лесно", и го повика Ердоган да остане дома.
XS
SM
MD
LG