Достапни линкови

logo-print

Уапсен новинар во Иран


Официјалната новинска агенција на Иран објави дека иранските власти уапсиле реформаторски новинар под обвиненија кои се однесуваат на безбедноста.
ИРНА го цитира адвокат на новинарот, Гити Поурфазел, кој рекол дека дека судот на 10 мај го обвинил Сераједин Мирдамади за заговор против владејачките свештеници на Иран и наредил привремен притвор.
Поурфазел рече дека Мирдамади бил обвинет за ширење лаги против владата , но бил ослободен со кауција.
XS
SM
MD
LG