Достапни линкови

logo-print

Вељаноски избран за претседател на новиот собраниски состав


Пратениците со 87 гласа „за“ и без ниту еден против и воздржан од присустните, денеска за претседател на Собранието на Република Македонија го избраа Трајко Вељаноски, за кого ова ќе биде трет мандат.Вељаноски беше единствен предложен кандидат за претседател на Собранието од страна на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Првиот парламентарец во своето обраќање пред Собранието повика на државно единство и побара од пратениците од опозицијата да дејствуваат во рамките на Уставот и на законите, односно да дојдат во Парламентот. Демократијата, според него, не познава друг начин на работа освен аргументирана дебата и меѓусебно уважување.
XS
SM
MD
LG