Достапни линкови

logo-print

Москва ја осуди резолуцијата за територијалниот интегритет на Украина


Руското Министерство за надворешни работи го осуди усвојувањето на резолуцијата за Територијалниот интегритет на Украина, која беше изгласана вчера на Генералното собрание на Обединетите Нации. Во соопштението од Москва се наведува дека резолуцијата е контра-продуктивна и само ќе ги искомпликува напорите за смирување на внатрешната политичка криза во Украина, како и дека е обид на Западот да ја обвини Русија. Инаку, резолуцијата е необврзувачка, но го одразува ставот на земјите во светот во врска со случувањата во Украина.
XS
SM
MD
LG