Достапни линкови

logo-print

Русија со санкции против 12 канадски политичари


Протест на Украинците во Монтреал, Канада

Протест на Украинците во Монтреал, Канада

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека воведе санкции против 12 канадски политичари како одговор на санкциите што Канада ги воведе против 14 руски граѓани поради руската анексија на Крим. Канадските медиуми потсетуваат дека трета по големина етничка заедница во Канада е украинската и оти таа беше прва земја од западниот свет што ја призна независноста на Украина по распадот на Советскиот сојуз.
XS
SM
MD
LG