Достапни линкови

logo-print

Јапонија одбележува три години од разорното цунами


Во Јапонија денеска се одбележува третата годишнина од земјотресот кој предизвика цунами, што резултираше со 18 илјади жртви, уништени крајбрежни населби и предизвика нуклеарна вонредна состојба. Церемонии за сеќавање на жртвите ќе се одржи во градовите околу зоната на несреќата. Царот Акихито и царицата Мичико во Токио ќе оддадат почит на оние кои ги загубија животи во катастрофата. Пред три години земјотрес предизвика бран цунами со брзина на млазен авион. Брановите ги уништија грајбрежните населби и ја оштетија нуклеарната централа Фукошима, предизвикувајќи емитување на радијација.
XS
SM
MD
LG