Достапни линкови

logo-print

Талибанците против изборите во Авганистан


Талибанците соопштија дека ќе вршат напади за време на претседателските избори во Авганистан закажани за 5 идниот месец. „Им дадовме наредба на сите наши муџахедини да употребат сила за да ги нарушат ваквите измислени избори“ се наведува во соопштението на талибанците што го пренесува агенцијата Франс прес. Во него се додава дека цел на нападите би биле сите ангажирани во изборите кои талибанците ги оценуваат како американи заговор. Претходните избори во Авганистан, одржани во 2009 година, беа проследени со насилства во кои загинаа неколку десетици цивили и војници. На претстојните избори ќе се гласа за наследник на сегашниот претседател Хамид Карзаи.
XS
SM
MD
LG