Достапни линкови

logo-print

Противење за иранското вклучување во сирискиот мировен процес


Во светот расте противењето на вклучувањето на Иран во сирискиот мировен процес што би требало да почне во текот на оваа недела во Швајцарија. Саудиска Арабија која им е главениот поддржувач на сириските бунтовници соопшти дека Иран не бил квалификуван да учествува на преговорите, бидејќи бил против создавањето на транзициската сириска влада. Претходно и Соединетите држави и Франција, кои исто така ја поддржуваат сириската опозиција, изразија сомневање во иранските добри намери. Иран кој политички и воено ја поддржува сириската влада соопшти дека е подготвен да учествува во мировниот процес за Сирија.
XS
SM
MD
LG