Достапни линкови

logo-print

Донаторска конференција за Сирија во Кувајт


Во Кувајт се одржува состанок на меѓународните донатори за настраданите од сириската граѓанска војна.
Со оваа втора меѓународна хуманитарна конференција претседава генералниот секретар на ОН , Бан Ки –Мун. Обединетите нации соопштија дека цел е да се соберат околу 6,5 милијарди долари за да се покрие финансирањето на потребите за 2014 година.
На конференцијата присуствуваат државниот секретар на САД , Џон Кери, кој заедно со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, соопштија дека владата на Сирија и умерената опозициија се согласиле да се овозможи хуманитарна помош за блокираните делови на земјата.
XS
SM
MD
LG