Достапни линкови

logo-print

Израел ќе ослободи 25 палестински затвореници


Палестинските граѓани ги пречекуваат затворениците

Палестинските граѓани ги пречекуваат затворениците

Израел ќе ослободи 25 палестински затвореници со цел да се олеснат мировните преговори меѓу двете земји. Според властите, затворениците отслужувале од 19 до 28 години затворска казна за убиство на Израелци. Тие биле уапсени пред почетокот на мировните преговори во 1993 година. Ова е трето ослободување на затвореници откако преговорите беа обновени во јули поради силниот притисок од САД .
XS
SM
MD
LG