Достапни линкови

logo-print

ЕУ се уште подготвена да ја потпише спогодбата со Украина


Лидерите на Европската унија во нацрт финалната декларација од дводневниот самит во Брисел истакнуваат дека Унијата се уште е подготвена да ја потпише Спогодбата за асоцијација со Украина. Во декларацијата се наведува дека тоа ќе биде можно само доколку Украина ги исполни потребни услови за тоа. Киев ја изненади Европската унија откако одби да ја потпише Спогодбата кон крајот на минатиот месец. На самитот во Брисел се разговара и за заедничката одбрана, економските реформи и банкарската унија.
XS
SM
MD
LG