Достапни линкови

logo-print

Груевски оствари средба со романскиот премиер Понта


Премиерот Никола Груевски

Премиерот Никола Груевски

Романија останува силен поддржувач на Македонија на нејзиниот пат кон евроинтегративните процеси. Оваа порака на македонскиот премиер Никола Груевски му ја пренесе неговиот романски колега Виктор Понта на средбата во Букурешт.
Груевски го запознал Понта со напредокот што Македонија го има направено во евроатланските интеграции, какои со проблемите со кои се соочува државата околу влезот во НАТО и почетокот на преговорите со ЕУ. Двајцата премиери разговарале и за интензивирање на економската и трговската соработка, а биле разгледани и можностите за инвестирање.
XS
SM
MD
LG