Достапни линкови

logo-print

ЕУ ја обвини Русија за притисок врз Украина


ЕУ ја обвини Русија за притисок врз владата на Украина да се повлече од договорот за асоцијација со Унијата.
Во заедниочката изјава на Претседателот на ЕУ Херман ван Ромпеј и на претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо се изразува силно не согласуивање со руската позиција и акција.
Во меѓувреме, во рамките на про европските опозициони протести во Киев околу илјада демонстранти се судрија со полицијата во близина на владата.
XS
SM
MD
LG