Достапни линкови

logo-print

Бугарскиот претседател со вето на амандманите за државјанство


Претседателот на Бугарија Росен Плевнелиев

Претседателот на Бугарија Росен Плевнелиев

Претседателот на Бугарија Росен Плевнелиев стави вето на амандманите усвоени во минатиот месец со кои се овозможува добивање постојан престој или бугарско државјанство во замена за инвестирање во таа земја. „Привлекувањето инвестиции е национален приоритет, но не треба да биде реализиран на штета на националната безбедност“, наведува Плевнелиев во соопштението објавено денеска. Според амандманите постојан престој се добива со влог од милион лева во некоја бугарска банка, а бугарско државјнство со вложување на ист толкав износ во некое бугарско претпријатие.
XS
SM
MD
LG