Достапни линкови

logo-print

СДСМ бара разрешување на Вељаноски


Трајко Вељаноски

Трајко Вељаноски

Пратеничката група на СДСМ денеска најави дека ќе предложи одлука за разрешување на Трајко Вељаноски од функцијата претседател на Собранието. Барањето за разрешување на првиот парламентарец, како што изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски, е поради тоа што Вељаноски упорно го прекршува Уставот, законите и Деловникот, и свесно и директно работи на штета на угледот на институциите и правната држава. Исто така бара итно организирање на надзорна расправа за нарушување на пресумпцијата на невиност, злоупотреба на притворот, загрозувањето на правото на изразување и медиумската слобода.
XS
SM
MD
LG