Достапни линкови

logo-print

Борби во нигерискиот главен град Абуџа


Нигериските безбедносни сили и борци на исламистичката милитантна група Боко Харам денеска воделе борби во Абуџа. Тоа беа први борби во нигерискиот главен град во оваа година. Во борбите биле повредени неколкумина луѓе. Боко Харам се бори за воспоставување на шеријатските закони во северниот дел на Нигерија.
XS
SM
MD
LG