Достапни линкови

logo-print

Карзаи не сака да брза со безбедносниот договор со САД


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека неговата земја не брза да го заклучи безбедносниот договор со САД. Според него, Вашингтон треба да исполни четири важни услови пред да биде потпишан договорот со Кабул со кој ќе се одреди статусот на американските сили во Авганистан по повлекувањето на НАТО во наредната година.
Карзаи порача дека условите предвидуваат осигурување на безбедноста и одржување на воените сили на Авганистан, како и зајакнување на домашната економија и почитување на националниот интегритет.
XS
SM
MD
LG