Достапни линкови

logo-print

Поддржувачите на Морси планираат протести


Исламистичките поддржувачи на отстранетиот египетски претседател Мухамед Морси упатија повик за одржување масовни протести против владата. За набљудувачите денешните протести се тест за изржливоста на на Муслиманското братство на Морси по неколку неделните насилства во кои стотици луѓе беа убиени, а повеќе лидери на движењето беа затворени. Морси кој беше отстранет од власт на 3 ти јули останува во затвор на тајна локација. Вчера екс лидерот на Египет Хосни Мубарак беше префрлен од затвор во домашен притвор. 85 годишниот Мубарак се соочува со обвиненија за корупција и убиства.
XS
SM
MD
LG