Достапни линкови

logo-print

Украина забрани увоз на руска пченица


Украина го забрани увозот на пченица од Русија откако руските царински служби ги заостриja регулативите за увоз на украински прехрамбени производи. Претставници на украинските санитарни и ветеринарни служби соопштија дека забраната на увозот на пченица од Сибир и Северен кавказ е донесена поради откриени случаи на шап и лигавка. Одлуката е донесена додека на руско – украинската граница се создава колона од шлепери кои пренесуваат украински прехрамбени производи. Руската влада, од друга страна, тврди дека не води трговска војна со Украина.
XS
SM
MD
LG