Достапни линкови

logo-print

Русија се оградува од забраната за увоз од Украина


Руската влада соопшти дека не влијаела на одлуката за суспензија на увозот на украински прехрамбени производи. Владата соопшти дека одлуката ја донеле царинските служби. За сега нема официјално објаснување за постапката на руските власти. Украинскиот премиер Никола Азаров изјави дека потегот следи по одлуката за формирање на царинска унија меѓу Белорусија, Казахстан и Русија. Украина најави дека ќе соработува со европската царинска унија. Официјална Москва бара од украинските власти да не развиваат соработка со европските царински власти, со цел да бидат примени во царинската унија на чело со Русија.
XS
SM
MD
LG