Достапни линкови

logo-print

Полицијата фрла солзавец по демонстрантите во Египет


Полицијата во Египет употребила солзавец против лојалистите на отстранетиот претседател Мухамед Морси кои протестираат во Каиро. Медиумите јавуваат дека илјадници демонстранти маршираат кон владини згради. Тие биле нападнати од жителите на Каиро кои почнале да фрлаат со камења по подржувачите на екс-претседателот. Демонстрантите возвратиле со камења а полицијата интервенирала со солзавец. Египетската војска го отстрани Морси од власт на 3 јули и го суспендираше уставот во земјата по протестите против неговото владеење.
XS
SM
MD
LG