Достапни линкови

logo-print

Обама номинира жена за шеф на воздушните сили


Американскиот претседател Барак Обама ја номинираше поранешната заменик секретарка за одбрана за Секретар на Воздушните сили на САД. Дебора Ли Џонс е предлогот на Белата Куќа на местото на Мајкл Донли, кој се пензионира. Ако нејзината номинација биде потврдена, таа ќе биде една од неколкуте жени која како цивил ќе командува со еден дел од американските воени сили.
Нејзината номинација доаѓа во време кога војската се соочува со скандали за сексуални напади, со барања за намалување на трошоците и повлекување на силите од Авганистан.
XS
SM
MD
LG