Достапни линкови

logo-print

Европратеник од Хрватска побара поголеми права за Хрватите во БиХ


Европратеникот од редовите на Хрватската демократска заедници (ХДЗ), Иво Ситер побара од Европската унија „посилно да го поддржи правото на хрватскиот народ во Босна и Херцеговина за негова рамноправност со остантите конститутивни народи - Бошњаците и Србите“.
Со ова, како што објави загрепскиот весник „Вечерњи лист“, првпат хрватското прашање во БиХ се интернационализира во институциите на ЕУ и тоа уште со самиот влез на Хрватска во Унијата.
XS
SM
MD
LG