Достапни линкови

logo-print

Британија ќе го депортира радикалниот свештеник Катада во Јордан


Британските медиуми јавија дека радикалниот муслимански свештеник, Абу Катада ќе биде депортиран од Велика Британија во Јордан. „Тајмс“ денеска објави дека со тоа завршуваат осумгодишните напори на владата да го испрати дома на судење. Катада за кого има потерница во Јордан, под обвинение за тероризам, ќе биде испратен со специјален воен авион а ќе биде придружуван од јордански активисти за човекови права. Катада од еден шпански судија беше опишан како „десна рака на Осама бин Ладен“
XS
SM
MD
LG