Достапни линкови

logo-print

Светот реагира на соборувањето на Морси


Во Каиро се слави соборувањето на Морси

Во Каиро се слави соборувањето на Морси

Веднаш по веста за соборувањето на египетскиот претседател Мохамед Морси доаѓаат реакции од целиот свет. Саудискиот крал Абдула му честиташе на главниот судија на Уставниот суд, Адли Мансур, кој е прогласен за привремен лидер на Египет. Катар и Обединетите Арапски Емирати изразија задоволство од веста за соборувањето на Морси. Сирискиот претседател Башар ал-Асад оцени дека пресвртот во Египет е пораз за политичкиот ислам. Американскиот сенатор Патрик Лихи го нарече Морси „големо разочарување“ за неговиот народ и рече дека египетскиот лидер пропуштил историска шанса. Тој изрази задоволство што војската вети дека нема да владее со земјата на долг рок.
XS
SM
MD
LG