Достапни линкови

logo-print

Венизелос нов министер за надворешни работи на Грција


Лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос

Лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос

Лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос е нов министер за надворешни работи на Грција. Венизелос во новата Владата ќе биде и заменик премиер, додека досегашниот шеф на дипломатијата Димитрис Аврамопулос е назначен за министер за одбрана.
Пред последниот самит на НАТО во Чикаго во минатата година, Венизелос беше еден од политичарите кои инсистираа Грција да стави вето на приемот на Македонија во Алијансата доколку тоа прашање биде на агенда на самитот.
XS
SM
MD
LG