Достапни линкови

logo-print

Претседателски избори во Иран


Подготовки за гласањето во Иран

Подготовки за гласањето во Иран

Во Иран денеска се одржуваат претседателски избори на кои ќе се избира наследникот на актуелниот шеф на државата Махмуд Ахмадинеџад. Анкетите покажуваат дека најмногу гласови ќе освојат поранешниот нуклеарен преговарач Хасан Рохани и конзервативниот кандидат и актуелен градоначалник на Техеран Мохамед Бакер Калибаф.
Во трката за функцијата има уште четири кандидати, а доколку никој не освои мнозинство од гласовите двајцата најдобропласирани ќе се борат во вториот круг на 21 јуни.
XS
SM
MD
LG