Достапни линкови

logo-print

СБ на ОН утре за Косово


Советот за безбедност на Обединетите нации утре во Њујорк ќе го разгледа редовниот тримесечен извештај на генералниот секретар Бан Ки Мун за ситуацијата на Косово. Во извештајот се поздравува спогодбата меѓу Белград и Приштина за нормализација на односите, постигната на 19 април во Брисел. „Тоа е историски успех со кој шансите за надминување на наследството од конфилктот и за помирување и стабилност се поголеми од кога и да е досега“, оценува Бан ки Мун.
XS
SM
MD
LG