Достапни линкови

logo-print

Во Загреб митинг на солидарност со турските демонстранти


Членови на 27 хрватски организации за заштита на човековите права денеска пред Амбасадата на Турција во Загреб изразija солидарност со турските демонстранти.
Митингот беше под наслов „Еден свет, една борба - Хрватска е солидарна со турските граѓани“. Учесниците изразија загриженост од порастот на репресии во Турција и од бруталноста на полицијата врз активистите во Истанбул, кои веќе шест денови протестираат против владата на Реџеп Ердоган во Истанбул и во други турски градови.
Организаторите на митингот се обидоа да достават писмо со поддршка, но од Амбасадата им беше одговорено дека треба да го испратат по пошта.
XS
SM
MD
LG