Достапни линкови

logo-print

Забрана за геј парада во Украина


Украинскиот суд го забрани одржувањето на првата геј парада во земјата. Судот ја потвди тужбата од страна на властите од Киев, според која парадата ќе ја наруши прославата на одбележување на денот на градот, кој е на иститот датум. Според судот, парадата е ризична, бидејќи може да дојде до насилство. Во минатата година организаторите мораа да ја откажат геј парадата во последен момент.
XS
SM
MD
LG