Достапни линкови

logo-print

Данска победник на Евровизија


Победничката Емели де Форест

Победничката Емели де Форест

Емели де Форест од Данска е победничката на овогодинешната Евровизија, која се одржа во шведскиот град Малме. 20 годишната пејачка со нејзината песна “Only Teardrops” освои најмногу гласови од гледачите и од жирито. Форест освои 281 поен, а на втората позиција се најде Фарид Мамадов од Азербеџан со 234 поени за песната "Hold Me". Третото место го освои Злата Огневич од Украина, која ја изведе песната "Gravity".
XS
SM
MD
LG